Warto skorzystać z ulgi na robotyzację
Aby wspierać przedsiębiorców w inwestycjach w nowoczesne rozwiązania, polski ustawodawca wprowadził ulgę na robotyzację. Jej celem jest przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, zwiększenie ich konkurencyjności oraz poprawa efektywności operacyjnej.
Na podstawie art. 52jb ust. 1 ustawy o PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z ww. przepisu wynika, że warunkiem odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach omawianej ulgi jest ponoszenie przez podatnika wydatków na robotyzację w danym roku podatkowym. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ulga na robotyzację przysługuje tylko podatnikom, którzy rozliczają się według skali podatkowej i podatkiem liniowym.
Koszty poniesione na robotyzację
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty poniesione na nabycie fabrycznie nowych:
a) robotów przemysłowych,
b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta